Warsztat tłumacza

Jak narzędzia CAT wpływają na pracę biura tłumaczeń?

Redakcja Minimanii

Biuro tłumaczeń zdaje sobie sprawę z tego, że musi działać w warunkach coraz większej konkurencji panującej na rynku, dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być więc to, że ważne są dla niego wszystkie te funkcje, o których wiadomo, że są w stanie ułatwić pracę tłumaczowi. Tu na szczególną uwagę zasługuje praca z wykorzystaniem narzędzi CAT, charakterystyczne jest dla niej bowiem to, że pozwala na szybkie realizowanie nawet tych zleceń, dla których charakterystyczne jest to, że są nie tylko duże objętościowo, ale również skomplikowane terminologicznie.

Narzędzia CAT okazują się niezastąpione także wówczas, gdy biura tłumaczeń współpracują z tłumaczami z zewnątrz. W takim przypadku znakomitym rozwiązaniem jest wysłanie do nich pamięci tłumaczeniowej. Dzięki temu zyskuje się kontrolę nad jakością realizowanych przekładów, a jednocześnie wszyscy tłumacze pracujący dla danego biura mogą posługiwać się tymi samymi zwrotami i terminami. Otrzymane tłumaczenia charakteryzuje więc nie tylko spójność stylistyczna, ale także spójność terminologiczna.

O tłumaczeniach z wykorzystaniem narzędzi CAT jako rozwiązaniach wyjątkowo korzystnych mogą mówić także klienci biur odpowiedzialnych za przekłady. Sprawdzają się one znakomicie zwłaszcza wówczas, gdy zleceniodawca decyduje się na przekazanie do biura tłumaczeń większej ilości dokumentów do przełożenia. W takiej sytuacji możliwe jest stworzenie spersonalizowanych glosariuszy, które będą idealnie dostosowane do zlecanych tekstów. Pozwala to na zachowanie wszelkich formuł, wzorów dokumentów i ich jednolitego tłumaczenia.

narzędzia tłumacza

Ma to ogromne znaczenie w odniesieniu do firm zlecających tak zwane tłumaczenia wysoko specjalistyczne, trudno jednak nie docenić takiego rozwiązania i wówczas, gdy duży nacisk kładzie się na zachowanie specyfiki języka, co jest ważne między innymi w tekstach marketingowych. Koordynator tłumaczeń wraz z koordynatorem projektu przez cały czas mogą mieć zresztą podgląd przekładanych aktualnie tekstów, a to sprawia, że możliwe jest systematyczne monitorowanie postępu prac. Nie można nie wspomnieć i o tym, że narzędzia CAT pozwalają na wykonywanie zleceń wysokiej jakości w obniżonych cenach, w tym samym czasie można bowiem zrealizować ich więcej odpowiadając na zróżnicowane potrzeby różnych grup klientów.

Zobacz